Nawigacja

Aktualności

Śladami miejsc pamięci w Gdańsku - Gdańsk, 17 kwietnia 2024

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku współpracuje z wieloma instytucjami, przybliżając w ten sposób polską historię i często tragiczne losy naszych rodaków. Jednym z przykładów takiej współpracy, był dzisiejszy objazd kilku miejsc pamięci w którym wzięli udział przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej, PKP, Lasów Państwowych, Wód Polskich, NIK, ARiMR i Gaz System

Pierwszym punktem było złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującego się na gdańskiej Strzyży.

 

Następnie goście objazdu udali się na Westerplatte, gdzie pracownicy Muzeum II Wojny Światowej Wojciech Samól i Filip Kuczma oprowadzili jego uczestników po półwyspie i historycznym Polu Bitwy Westerpatte.

Tutaj m.in. opowiadali o konkretnych miejscach walk prowadzonych przez polskich żołnierzy z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz wskazywali skąd w 2019 r. podjęte zostały przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej szczątki poległych 9 westerplatczyków. Na odnowionym Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Westerplatte zapalone zostały znicze.
 

 

Miejscem, którego nie mogło zabraknąć na mapie naszego objazdu, był pomnik rtm. Witolda Pileckiego znajdującego się przy Muzeum II Wojny Światowej.

Tutaj Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr Marek Szymaniak przybliżył postać, tego wspaniałego bohatera, zaznaczając, że jest to człowiek, który jest wzorem miłości i poświęcenia dla Ojczyzny. Następnie oddaliśmy hołd Rotmistrzowi składając kwiaty pod jego pomnikiem.

Na koniec Karolina Masłowska z gdańskiego oddziału IPN, przedstawiła naszym gościom informacje o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku we wrześniu 1939 roku. Spotkanie zakończyło się wizytą w kościele św. Brygidy nazywanego bastionem Solidarności.

do góry