Nawigacja

Aktualności

Uroczystość oznakowania tabliczką weterana grobu Antoniego Radeckiego – Gdynia, 23 kwietnia 2024

Na Cmentarzu komunalnym „Witomino” w Gdyni miała miejsce uroczystość oznakowania tabliczką weterana grobu Antoniego Radeckiego Powstańca Wielkopolskiego, który brał udział w walkach powstańczych na „froncie północno - niemieckim” w miejscowościach: Poznań, Lwówek, Pniewy, Kamionka, Kolno, Sieraków, Kopanica.

Antoni Radecki urodził się 11 maja 1896 r. w Pniewach jako syn Teodora i Leokadii z dom. Piątkowska, ukończył 7 klas Szkoły Powszechnej w Pniewach oraz 3 klasy szkoły ogólnokształcącej. W 1917 r. został przymusowo wcielony do armii niemieckiej, z której zdezerterował. Złapany i  ponownie wcielony, służył jako szeregowy piechoty w armii niemieckiej do 20 listopada 1918 r. Od 27 grudnia 1918 r. brał udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku, najpierw w szeregach Tajnej Organizacji Wojskowej w Pniewach. Do Wojska Polskiego wstąpił,  8 stycznia 1919 r. jako ochotnik, służył w 3 kompani  63. Pułku Piechoty Strzelców Wielkopolskich.

W 1917 r. został przymusowo wcielony do armii niemieckiej, z której zdezerterował. Złapany i  ponownie wcielony, służył jako szeregowy piechoty w armii niemieckiej do 20 listopada 1918r. Od 27 grudnia 1918 r. brał udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku, najpierw w szeregach Tajnej Organizacji Wojskowej w Pniewach. Do Wojska Polskiego wstąpił,  8 stycznia 1919 r. jako ochotnik, służył w 3 kompani  63 Pułku Piechoty Strzelców Wielkopolskich. Antoni Radecki zakończył służbę wojskową w stopniu kaprala. Do wybuchu wojny w  1939 r. prowadził  zakład fryzjerski w Gdyni, skąd we wrześniu został zabrany do obozu „lager TWL Danzig Langfur” a następnie wysiedlony do Łodzi.  W marcu 1940 r. został zatrzymany i osadzony w obozie. Do końca wojny przebywał w Krakowie, tam też zajmował się kolportażem prasy podziemnej. Był jednym z założycieli Koła Powstańców Wielkopolskich w Gdyni. Odznaczony Medalem pamiątkowym za wojnę 1918/21, Odznaką pamiątkową za Waleczność.

Mogiła bohatera znajduje się na Cmentarzu komunalnym w Gdyni Witominie  (sektor 75, rząd 5, nr grobu 6_2). Decyzją prezesa IPN  wpisano ją do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

do góry