Nawigacja

Aktualności

Uczciliśmy pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej - Trójmiasto, Kadyny, Tczew, 13 kwietnia 2024

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Jednak prawda o sprawcach ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach. 14 listopada 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przedstawiciele gdańskiego oddziału IPN wzięli udział w obchodach upamiętniających pomordowanych Polaków.

Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr Marek Szymaniak oraz Zastępca Dyrektora Waldemar Szulc, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Ofiary Zbrodni Katyńskiej znajdującej się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

W Gdyni w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych  dr Marek Szymaniak i Waldemar Szulc, złożyli kwiaty pod upamiętnieniem Marii Odyniec, która w stalinowskiej Polsce głosiła prawdę o Katyniu, za co została skazana na 5 lat więzienia. Tablica pamięci została przygotowana przez gdański oddział IPN.

W Kadynach Natalia Zych-Janukowicz pracownik oddziału IPN w Gdańśku złożyła kwiaty pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W Tczewie Marcin Adamiak wziął udział w uroczystości pod tablicą upamiętniającą Policjantów Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie. Fundatorem tablicy jest gdański IPN.

W uroczystościach na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku organizowanymi przez Miasto Gdańsk oraz Gdańską Rodzinę Katyńską gdański IPN reprezentowała Katarzyna Lisiecka.

W Gdyni w uroczystościach organizowanych przez Marynarkę Wojenną RP oraz Gdyńską Rodzinę Katyńską udział wzięła Katarzyna Lisiecka, która reprezentowała oddział IPN w Gdańsku.

do góry